رويايي

فلسفه ولنتاينولنتاين در قرن اول ميلادي در روم زندگي مي كرد...

در آن زمان روم تحت سلطه پادشاهي جنگجو به نام كلادسيوس بود كه دوست داشت سربازان براي حضور سپاهش در جنگ داوطلب شوند ولي مردها نميخواستند بجگند، و كلادسيوس اين كمبود سرباز را ناشي از سستي مردها در ترك عشق مي دانست، پس همه نامزدي ها و ازدواج ها ملغي اعلام كرد همانطور كه گفته شد ولنتاين كه در آن زمان يك كشيش بود با او به مبارزه برخاست و به همراه ماريوس مقدس عزم خود را جزم كردند تا زوج هاي جوان را به طور سري به عقد هم درآورند پس از با خبر شدنِ پادشاه از اين قضيه براي سر والنتين مقدس جايزه تعيين شد و او زنداني شد.

وقتي در زندان بود بسياري از كساني كه او آنها را به عقد هم در آورده بود به ديدنش رفتند. آنها گل و نامه هاي محبت آميز خود را از بالاي ديوار زندان پرتاب مي كردند. تا اينكه سرانجام در فوريه سال 269 قبل از ميلاد به قتل رسيد . يكي از ملاقات كنندگان او دختر زندانبان بود، روزها به ديدارش مي آمد و چند ساعتي با هم صحبت ميكردند روزي كه قرار بود والنتاين كشته شود نامه اي براي تشكر از دختر زندانبان نوشت كه با جمله “Love from your valentine” خاتمه يافت.

در سال 496 بعد از ميلاد، پاپ جلاسيوس 14 فوريه را به افتخار او روز ولنتاين ناميد. از سالها قبل روز 14 فوريه كساني كه يكديگر را دوست داشته اند براي هم هدايايي ساده اي چون گل مي فرستادند. و امروز در اكثر نقاط جهان اين روز رو جشن مي گيرند و عشاق در اين روز با خريدن هدايايي مثل شكلات و عروسك كه اكثرا خرس هست و شاخه گل رز و كارت تبريك ولنتاين بهم علاقشون رو نشون ميدن.
روز عشاق در ايران باستانسپندار مذگان" يا "اسفندار مذگان" نام داشته است. فلسفه بزرگداشتن اين روز به عنوان "روز عشق" به اين صورت بوده است كه در ايران باستان هر ماه را سي روز حساب مي كردند و علاوه بر اينكه ماه ها اسم داشتند، هريك از روزهاي ماه

نيز يك نام داشتند. بعنوان مثال روز اول "روز اهورا مزدا"، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، انديشه) كه نخستين صفت خداوند است، روز سوم ارديبهشت يعني "بهترين راستي و پاكي" كه باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهريور يعني"شاهي و فرمانروايي آرماني" كه خاص خداوند است و روز پنجم "سپندار مذ" بوده است. سپندار مذ لقب ملي زمين است. يعني گستراننده، مقدس، فروتن. زمين نماد عشق است چون با فروتني، تواضع و گذشت به همه عشق مي ورزد. زشت و زيبا را به يك چشم مي نگرد و همه را چون مادري در دامان پر مهر خود امان مي دهد. به همين دليل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق مي پنداشتند. در هر ماه، يك بار، نام روز و ماه يكي مي شده است كه در همان روز كه نامش با نام ماه مقارن مي شد، جشني ترتيب مي دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمين روز هر ماه مهر نام داشت و كه در ماه مهر، "مهرگان" لقب مي گرفت. همين طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ يا اسفندار مذ نام داشت كه در ماه دوازدهم سال كه آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشني با همين عنوان مي گرفتند. سپندار مذگان جشن زمين و گرامي داشت عشق است كه هر دو در كنار هم معنا پيدا مي كردند. در اين روز زنان به شوهران خود با محبت هديه مي دادند. مردان نيز زنان و دختران را بر تخت شاهي نشانده، به آنها هديه داده و از آنها اطاعت مي كردند.

 

 

1. اثر زبان

اثر خطوط و اشكال روي زبان درست همانند اثر انگشت عمل ميكند. يعني هر انساني خطوطي كاملا منحصر به فرد روي زبانش دارد. از اين رو اثر زبان ميتواند به عنوان يكي از فاكتورهاي تشخيص هويت مورد استفاده قرار بگيرد.
 

جهت مشاهده تصاوير در اندازه واقعي بر روي آن ها كليك فرماييد


2. پوست

انسان نيز مانند ديگر پستانداران هر لحظه در حال پوست انداختن است. طبق تحقيقات انسان در هر ساعت ۶۰۰ هزار ذره از پوست خود را در فضا پراكنده ميكند. اين مقدار برابر 700 گرم پوست در هر سال مي باشد. به صورت ميانگين انسان در سن 70 سالگي تقريبا به ميزان پنجاه كيلوگرم پوست اندازي كرده است.


 3. تعداد استخوان ها


جالب است بدانيد كه كودك انسان تعداد بيشتري استخوان نسبت به يك فرد بزرگسال دارد. ما زندگي مان را با ۳۵۰ استخوان شروع ميكنيم، اما در طول دوره رشد تا سن بلوغ به علت پيوستن استخوان ها به يكديگر اين مقدار به ۲۰۶ عدد استخوان كاهش پيدا ميكند.

 


4. تغييرات معده

هر سه يا چهار روز يكبار تغييراتي در معده شما بوجود مي آيد. اسيدهاي قوي كه معده براي هضم غذا به كار ميگيرد، باعث تاثيراتي روي خود آن نيز مي شود. البته معده مكانيزمي براي جلوگيري از هضم كامل خود دارد.

 


5. حس بويايي

حس بويايي ما به قدرت حس بويايي سگ سانان نيست و فقط ميتوانيم ۵۰ هزار رايحه مختلف را به خاطر بسپاريم.

 


6. طول روده باريك

طول روده هاي باريك تقريبا ۴ برابر بلندتر از قد متوسط انسان است. اگر روده هاي باريك به شكل كنوني خود نبودند، طول آن ها به ۵ تا ۷ متر مي رسيد.

 


7. باكتري ها

در هر اينچ مربع از پوست بدن انسان نزديك به ۳۲ ميليون باكتري زندگي ميكنند كه بيشتر اين باكتري ها بي ضرر هستند.

 


8. بوي پا

منشا بوي پا غدد عرقي هستند. در يك جفت پا ۵۰۰ هزار غده توليد غرق در حال فعاليت است كه ميتوانند روزانه نيم ليتر عرق توليد كنند.

 9. سرعت عطسه


هوايي كه موقع عطسه كردن از دهان خارج ميشود بالغ بر ۱۶۰ كيلومتر در ساعت سرعت دارد. عطسه كردن فشار بسيار زيادي به بدن تحميل ميكند. محال است كه بتوانيد چشمان خود را هنگام عطسه باز نگه داريد.

 


10. مسير خون

خون مسير زيادي را در هر لحظه در بدنتان طي ميكند. تقريبا نزديك به ۱۰۰ هزار كيلومتر مسير خوني در بدن وجود دارد. قلب اين عضو حياتي و پركار بدن روزانه دو هزار گالن
خون (برابر با ۷۵۰۰ ليتر) را در اين مسيرها پمپاژ ميكند.

 


11. مقدار بزاق

شما مايل به شنا در آب بزاق دهانتان نيستيد، اما جالب است بدانيد كه هر شخص به طور ميانگين در طول زندگي اش نزديك به ۲۴ هزار ليتر بزاق توليد ميكند. اين مقدار براي پركردن دو استخر شنا كافيست

 


12. صداي خر و پف

بعد از سن ۶۰ سالگي ، 60 درصد مردان و 40 درصد از خانم ها شروع به خر و پف خواهند كرد. صداي خر و پف ميتواند تا حد كر كردن پيش برود. عموما صداي خر و پف ۶۰ دسيبل است كه يعني به بلندي صداي صحبت كردن معمولي اما اين صدا ميتواند تا ۸۰ دسيبل نيز پيش برود. ۸۰ دسيبل يعني صداي يك دريل بادي كه در حال نفوذ به بتن است. صداي بالاي ۸۵ دسيبل براي گوش انسان بسيار مضر ميباشد و ممكن است باعث كري شود
 


13. رنگ و تراكم مو

آيا ميدانستيد تراكم موي سر را از روي رنگ آن ميشود تخمين زد؟ به طور ميانگين هر انسان ۱۰۰ هزار پياز مو روي سرش دارد. هركدام از اين پيازهاي مو در طول زندگي انسان قادر به توليد ۲۰ تار مو ميباشند. افرادي كه موهاي بلوند دارند از بيشترين ميزان پياز مو در مقايسه با ديگر رنگ ها سود ميبرند، در نتيجه اين افراد موهاي پرپشت تري خواهند داشت. تعداد ميانگين پياز مو براي موهاي بلوند ۱۴۶ هزار، براي موهاي مشكي ۱۱۰ هزار، براي موهاي قهوه اي ۱۰۰ هزار و در آخرين رده براي موهاي قرمز ۸۶ هزار عدد ميباشد.


 


14. رشد ناخن ها

اگر ناخن هاي دست تان نسبت به ناخن پاي شما خيلي زودتر رشد ميكند اين كاملا طبيعي است. ناخن هايي كه بيشتر در معرض استفاده قرار ميگيرند زودتر رشد ميكنند. ناخن انگشت هاي بلندتر و دستي كه با آن مينويسيد بيشترين رشد را دارند. به طور ميانگين ناخن ها در هر ماه به اندازه يك دهم اينچ رشد ميكنند.


 


15. نياز به خواب

شايد بعضي اوقات بگوييد كه دارم از شدت خواب ميميرم، اما به معناي كلمه توجه نداشته ايد. شما بدون خوردن غذا تا هفته ها زنده ميمانيد، اما بعد از ۱۱ روز نخوابيدن، براي هميشه به خواب خواهيد رفت.

سلام به همه ي دوستاي گل خودم بيايين با همگاري هم يك وبلاگ پر اثر و فعالي بسازيم اگر ميخواين به اين گروه بپيونديد و نويسنده اين وبلاگ باشين خبر بدين

تصاويري جالب از كارخانه خودروسازي لامبورگيني 


لامبورگيني يكي از معتبرترين شركت هاي اتومبيل سازي در دنيا است. اين شركت خودروساز در سال 1963 تاسيس شد و از همان ابتدا كار را روي هيجان و سرعت اتومبيلراني متمركز كرد. اما اين شركت عليرغم به دست آوردن طرفداران زياد؛ در طي سال ها كم كم افت كرد و نتوانست به عنوان يك شركت منسجم و مطمئن، اطمينان خريداران را جلب كند ولي وقتي آلمان وارد صحنه شد، اوضاع تغيير كرد.
شركت آلماني آئودي؛ لامبورگيني را خريد و شروع به توسعه و ساخت ماشين هاي با كيفيتي كرد كه توانستند نام لامبورگيني را بالا برده و آن را به يك برند فوق العاده در ساخت سوپرماشين ها تبديل كنند. البته آلماني ها دوست نداشتند هويت ايتاليايي لامبورگيني را تغيير دهند. پس لامبورگيني در ايتاليا باقي ماند.
مهندسي آلماني نه تنها روي پلتفرم ماشين ها تاثير گذاشت، بلكه نحوه پژوهش، ساخت و به كارگيري فناوري هاي جديد در سوپر ماشين ها را هم به كلي تغيير داد. در اين مطلب مي خواهيم سري به لامبورگيني بزنيم تا ببينيم اين كارخانه چه مراحلي را تا نهايي كردن يك محصول مي پيمايد.
بگذاريد اول سري به ساختمان كارخانه بزنيم. ساختمان بزرگتر شيشه اي، مدرن تر است. اما ساختمان سفيدي كه در سمت راست مي بينيد، توسط فررنچو لامبورگيني، موسس اين شركت گشايش يافته است.

 


تصوير زير مونتاژ قسمت جلوي بدنه فيبر كربني را نشان مي دهد كه دارد به كابين پيوند مي خورد. در ادامه مطلب نگاهي خواهيم انداخت به مراحلي كه بعد از كامل شدن طراحي اوليه يك محصول انجام مي شوند.

 


در مرحله زير، بخش هاي از پيش ساخته شده محصول به طور دستي متصل شده و يك نمونه واقعي از محصول را ايجاد مي كنند. اين نمونه مورد تست و آزمايش قرار ميگيرد تا از كيفيت آن اطمينان حاصل شده و براي ورود به بازار آماده شود.

 


ميبينيم كه ورقه هاي فيبر كربني برش خورده و با دقت زيادي روي شاسي قرار مي گيرند.

 


 


اين كوره غول پيكر هم براي بهبود دادن اجزاي فيبر كربني ماشين و به عبارت ديگر "پختن آن ها" به كار مي رود!

 


مونتاژ كردن قسمت هاي مختلف بدنه هم كه طبعا كاري زمانگير و رنج آور است.

 


اين هم از آماده سازي بخش هاي داخلي بدنه اتومبيل.

 


 


 


هر موتوري قبل از قرار داده شدن روي وسيله نقليه، مورد آزمايش قرار مي گيرد. سيستم هاي ترمز، خود ترمزها و همچنين سيستم كنترل پايداري هم مورد آزمايش قرار ميگيرد.

 


جالب اينكه در فرايند طراحي ارگونومي كارگران هم در نظر گرفته مي شود و در مواقع لزوم، بدنه جابه جا شده و دوران داده مي شود تا به كارگران بخش مونتاژ فشار وارد نشود. آنها مجبور نيستند خم شده و به زير ماشين بروند.

 


به مراحل پاياني مونتاژ نزديك مي شويم. مي بينيم كه پنجره هاي مشبك در عقب ماشين در حال نصب شدن هستند. اين پنجره ها به تخليه گرماي موتور كمك مي كنند.

 


هر خودروي ساخته شده توسط يك راننده حرفه اي به دقت مورد آزمايش قرار مي گيرد تا هنگام تحويل به مشتري مشكلي نداشته باشد. دقت كنيد كه هنگام آزمايش داخل اتومبيل به طور كامل با يك كاغذ مخصوص پوشانده مي شود تا هيچ آلودگي سبب كثيف شدن داخل خودرو نشود.

 


 

تصاويري ديگر از قسمت هاي مختلف توليد و مونتاژ قطعات لامبورگيني :


 


 


 


 ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
 
يادم باشه
يادت بدم
ياد بگيري
يادت نره
كه ياد تو
هميشه در ياد منه
 
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
به كه پيغام دهم ؟ به شباهنگ كه شب مانده به راه ؟
يا به اندوه كلاغان سياه ، به پرستو كه سفر ميكند از سردي فصل ؟
يا به مرغان نكو چيده شهر ؟ به كه پيغام دهم كه به يادت هستم ؟
 
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
 
هنوز رو خاكيم يادمان نميكنند!
واي به روزي كه خاكمان كنند!
 
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
 
ثانيه ها، روزها حقيرتر از آنند كه بهانه اي براي از ياد بردنت باشند…
 
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
 
اس ام اس ها گاهي پيامي ندارن
فقط ارسال ميشن كه باور كني اوني كه فكرشو نمي كني الان به يادته
 
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
 
در برهوت بي كسي تنها تو همزاد مني / اي نازتر از خواب شبم ، همواره در ياد مني
 
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
 
هرقدر رفاقت بكنم مي ارزي / اظهار صداقت بكنم مي ارزي
آنقدر عزيزي تو برايم اي دوست / صدبار كه يادت بكنم مي ارزي
 
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
 

 

 
پيام هايم گاه گاه است! آنچه ابديست ، ياد توست
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
نميدانم چرا چشمانم گاهي بي اختيار خيس مي شوند
مي گويند حساسيت فصلي است
آري من به فصل فصل اين دنياي بي تو حساسم . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
خاك پايت بوسه گاهم بود و بس / بر سر راهت نگاهم بود و بس
اي نگاهت تكيه گاه خستگي / عشق تو تنها گناهم بود و بس . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
نفست باران است ، دل من تشنه ي باريدن ابر ، دل بي چتر مرا ميهمان كن . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
ياد آن روزي كه ياري داشتيم / اين چنين خوار نبوديم ، اعتباري داشتيم
اي كه ما را در زمستان ديده اي با پشت خم / اين زمستان را نبين ، ما هم بهاري داشتيم .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
نامه هايم كه چراغ قلبت را روشن نكرد !
امشب تمامشان را بسوزان شايد بتواني تنهايي ات را ببيني . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
از ما كه گذشت
ولي به ديگري موقتي بودنت را گوشزد كن
تا از همان اول فكري به حال جاي خاليت كند . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
در غم عشق نبوديّ و محبت كردي / اين هم از لطف شما بود و نمي‌دانستيم
من نكردم گله از عهد و وفاداري تو / عهد ما عهد جفا بود و نمي‌دانستيم
رنج بي‌عشقي و تنهايي و بي‌مهري يار / همه تقدير خدا بود و نمي‌دانستيم . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
در جهان غصه كوتاهي ديوار مخور /  حسرت كاخ رفيق و زر بسيار مخور
گردش چرخ نگردد به مراد دل كَس /  غم بي مهري اين مردم بي عار مخور . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
بگذار بگويند خسيسم
من
دوستت دارم هايم
را الكي خرج نميكنم
جز براي مهرباني خودت . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
پشت آن پنجره ي رو به افق ، پشت دروازه ي ترديد و خيال
لا به لاي تن عرياني بيد ، من در انديشه ي آنم كه تو را ، وقت دلتنگي خود دارم و بس . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
راستـش را بگو
نكند تو همان “اين نيـز” هستي كه هميشه مي گذري . . . ؟
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
خواهش ميكنم ، بي حوصلگي هايم را ببخش ، بدخلقي هايم را فراموش كن
بي اعتنايي هايم را جدي نگير
در عوض من هم تو را مي بخشم كه مسبب همه ي اينهايي  . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
اوني كه دوستت داره زندگيشو پات ميريزه كه فقط شاديتو ببينه
تويي كه دوست داشته ميشي هزارتا ناز ميكني براش!
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
گاه مي توان براى يك دوست چند سطر سكوت به يادگار گذاشت
تا او در خلوت خود هر طور كه خواست آنرا معنا كند . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
اين جمله را هرگز فراموش نكن
“براي دوستت دارم بعضي ها مرسي هم زياد است” . . .
 
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
در حنجره‌ام شور صدا نيست رفيق
يك لحظه دلم ز غم جدا نيست رفيق
بگذار كه قصه را به پايان ببرم
آخر غم من يكي دو تا نيست رفيق

 


 


Design By : Pars Skin